26 آبان 1397 ساعت 21:25
بازدید امروز :164
بازدید روز گذشته :79
مجموع آمار بازدید ها :43107

صنعت داروسازی به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین و عظیم‌ترین صنایع جهان مطرح می‌باشد، تا آن‌جا که، در اختیار داشتن چنین صنعتی از معیارهای مهم توسعه‌یافتگی کشورها شناخته می‌شود. صنعت یاد شده از صنایع استراتژیک بوده که نقش مهمی در سلامت و امنیت جامعه ایفاء کرده و از این حیث، هم مورد توجه اقتصاددانان می‌باشد و هم نظر سیاست‌گذاران را به خود جلب کرده است. ضمن تأثیر مستقیم صنعت داروسازی بر حوزه سلامت جامعه، این صنعت می‌تواند از نظر سودآوری نیز جایگزین نفت، گاز و پتروشیمی شود؛ چنان‌که، کشورهایی مانند سوییس و ژاپن سهم عمده‌ای از پایه راهبرد توسعه خود را بر دارو بنا کرده‌اند.

 

در این میان، سهم تکنسین‌ها و افرادی که در این صنعت اشتغال دارند اهمیت بسیاری دارد. تکنسین‌های شاغل در این حوزه، عمده از لحاظ سطح علمی؛ یا دارای تحصیلات مدون و منظم آموزش عالی نیستند و یا دارای تحصیلات غیرمرتبط با حوزه صنعت دارو می‌باشند. از آن‌جایی که این افراد به‌طور مستقیم با موضوع سلامت جامعه ارتباط دارند، به‌نظر می‌رسد ایجاد شرایط مناسب آموزش در حوزه تخصصی‌شان از مسائل مهمی است که می‌تواند در راستای عملکرد بهینه، کاهش ریسک‌پذیری در حوزه سلامت و همچنین، سودآوری بیش‌تر صنعت داروسازی کشور مؤثر بوده و به افزایش نقاط مثبت کمک قابل توجهی نماید.

در این‌خصوص، با پیگیری‌های مستمر، شرایطی برای افزایش سطح آموزش عالی در صنعت داروسازی کشور برای تکنسین‌های شاغل در حوزه صنعت دارو و همچنین، پرورش افراد متخصص با همکاری سه شرکت دُرسادارو، داروسازی لقمان و مؤسسه تحقیقاتی و آموزشی نور (به اختصار توان) فراهم شد.

شرکت‌های یاد شده با همکاری دانشگاه جامع علمی کاربردی اقدام به تأسیس مرکز آموزشی دُرسادارو نموده و در دو رشته صنایع دارویی- تولیددارو  و صنایع دارویی- کنترل کیفیت در مقطع کاردانی فنی، بر اساس ضوابط تدوین شده دانشگاه جامع علمی کاربردی و  یک دوره پودمانی انبارش و توزیع دارو  اقدام به پذیرش دانشجو نموده است.

امید است با وجود اهمیت ایجاد چنین رشته‌هایی و همچنین، تلاش‌هایی که صورت گرفته، دست‌اندرکاران حوزه سلامت و صنعت داروسازی کشور به ارتقاء سطح کیفی و کمی این مجموعه اهتمام ورزند و مساعدت‌های لازم را در خصوص رفع نقایص به عوامل این مجموعه گوشزد نمایند.

                                                                     

 

دانشگاه جامع علمی کاربردی مرکز درسادارو

بازگشت به بالا

باز طراحی :موسسه تحقیقاتی وآموزشی نور (توان)